מתגלגלים ביער

מהר עמשא למיתר באופניים

תחילת המסלול בכניסה ליישוב הר עמשא, הנמצא בקצה המזרחי של יער יתיר


. 1 .נרכב מהר עמשא על בסיס הדרך הנופית המזרחית של יער יתיר כחצי ק"מ עד שנראה את סימון שביל ישראל, נפנה איתו מערבה. נרכב 7 ק"מ על בסיס סימון שביל ישראל.
2 .נרכב מפסגת הר עמשא )גובה 859 מ'( לכיוון בית היערן ומרכז השדה של קק"ל. במהלך הרכיבה נחלוף על פני כרמי יין מובחרים, כרמי זיתים, מטעי פיסטוק, אורנים וברושים. נרכב 200 מ' מערבה ונתחבר משביל ישראל על בסיס שביל לא מסומן לכביש 316 .למעוניינים – ניתן להמשיך בשביל ישראל עוד 400 מטר עד לבית היערן (במקום שרותים, מים ותצפית נוף יפה) ולאחר מכן לחזור לשביל המוצע.
3 .נרכב 1.6 ק"מ בשביל המסומן בסימון שבילים כחול. השביל עולה, יורד ומתפתל בינות לעצי היער, עד לחיבורו מחדש עם שביל ישראל.
4 .נמשיך עוד 900 מ' ברכיבה עד שנגיע אל הדקלים. )ניתן לפנות שמאלה לצומת 3 בסימון שבילים שחור וע"פ שילוט להגיע לחלקת פריחת החלמוניות- החלמוניות ביער יתיר פורחות בתחילת חודש נובמבר(
5 .מהדקלים נמשיך עוד 3 ק"מ בשביל מצומת עפר טוב עד אשר נגיע אל חורבת יתיר, חורבה בעלת שרידים מימי בית ראשון ועד ימי הביניים. במקום נחפרה כנסיה והתגלתה רצפת פסיפס עם כתובות ועיטורים מיוחדים, כיום הפסיפס מכוסה.
6 .נעלה מעל החורבה בשביל תלול למחצה 4 ק"מ על שביל העובר בתוואי דרך קדומה. משמאל )דרום(, נראה את הערוצים היורדים לנחל יתיר ונחל אשתמוע. בסוף מקטע זה נגיע אל הר חירן, נ.ג 587 מ' מעל פני הים. במקום תצפית מרהיבה אל שיפולי הר חברון, דרום שפלת יהודה ועד העיר באר שבע. 7 .נרד בירידה תלולה מהר חירן אל ערוצו של נחל אשתמוע, נטפס אל חירבת סירה ומשם בנסיעה על גבי שביל עפר טוב עם עליות וירידות לא משמעותיות, נגיע לאחר ק"מ אל כביש 60 אל "גשר דבמבם".